Můžete krátce popsat, jak vznikly genografické testy DNA?
Vznikly vlastně pro potřeby kriminalistiky, protože vypovídají o původu člověka a do určité míry jej definují. Druhou příčinou, proč se věda začala o rozbor DNA z důvodu lokalizace původu zajímat, je snaha o poznání historie národů, jejich migrace v rámci světa. Díky tomu máme dnes potvrzeny obecně uznávané teorie o původu lidstva na africkém kontinentě. Z toho se později vyvinulo poznávání charakteristických vlastností určitých genografických skupin a komerční část poznávání DNA. Pomocí genografických testů tak dnes můžete poznat, kde po světě jsou rozmístěni lidé, se kterými máte někde v dávné minulosti společného předka.
Nedávno jste zveřejnili souhrnné výsledky vašich genografických DNA testů, které vypovídají o původu mužské části populace České republiky. Z nich vyplývá, že zdaleka ne všichni obyvatelé ČR mají slovanský původ. Je toto zjištění po statistické stránce spolehlivé?
Jde o základní obrázek rozdělení české populace při sledování mužských Y chromozomálních DNA linií. Kdyby to mělo být úplně exaktní, bylo by samozřejmě potřeba udělat statistické vzorkování v rámci celé České republiky. My vycházíme ze vzorků, které máme k dispozici, tedy z velké části z Prahy a středních Čech. Hodně testovaných ale pochází například i z Brna a obecně z velkých měst. Naproti tomu máme málo vzorků například z Karlovarska. Pro základní představu je ale toto rozdělení určitě dostatečné…
