Vědci z laboratoře společnosti Genomac International, s.r.o. již počtvrté úspěšně určili pohlaví gorilího mláděte. A je to kluk! První gorilí mládě se v pražské zoo narodilo v roce 2004 a tou byla samička Moja, kterou spolupráce se společností Genomac a jejich určování pohlaví gorilích mláďat začala.
Nejmladší gorilí mládě se narodilo 22.prosince 2012 samici Kijivu a samci Richardovi. Pohlaví malé gorily určili odborníci ze společnosti Genomac tentokrát ze tkáně získané z pupeční šňůry, která je tvořena buňkami mláděte a nikoliv buňkami matky. Pupeční šňůra zajišťuje přísun živin z placenty do mláděte a má stejnou DNA jako samotné mládě.
Vedoucí STR – genotypizace Mgr. Michal Petlach říká: „Jako v předchozích případech tak i nyní jsme pohlaví určovali na základě detailní analýzy zaměřené primárně na Y – chromozom, který mají pouze samci. Narozdíl od prvního gorilího mláděte - Moji, u kterého jsme pohlaví určovali, byla nyní situace značně jednodušší. Tehdy jsme měli k dispozici pouze chlupy otce (Richarda) a trus mláděte, tedy vzorky, které byly v přímém kontaktu s ostatními gorilami. Nyní se chovatelům podařilo zachránit pupeční šňůru, která je tvořená pouze z buněk mláděte, a tudíž případná příměs od ostatních goril nebo kontaminace lidskou DNA byla méně pravděpodobná.“ Dodává Mgr. Petlach.
Společnost je v tomto druhu vyšetřování u nás naprostou špičkou, neboť právě testování Chromozomu je základem tzv. genetické genealogie, kterou v České republice Genomac před lety poprvé představil. Od roku 2006 společnost provedla tisíce tzv. geografických testů původu a současně otestovaným umožnila vzájemné vyhledávání a porovnávání genetických rodokmenů ve veřejně přístupné České národní geografické databázi.
K úspěšnému odhalení pohlaví gorilího mláděte ředitelka pro výzkum a služby ve společnosti Genomac a současně znalkyně pro DNA analýzy a určování otcovství RNDr. Lucie Benešová, Ph.D. ještě uvádí: "Výsledkem jsme si zcela jisti, protože se nám podařilo potvrdit přítomnost Y- chromozomu v získaném vzorku a současně prokázat, že tento vzorek skutečně pochází od gorilího mláděte a to potvrzením otcovství gorilího samce Richarda. To bylo zjištěno na základě analýzy 16ti znaků DNA, obdobně jako to provádíme u lidí.“